Ból żołądka to bardzo ogólne określenie, pod którym często skrywa się uczucie pieczenia, ściśnięcia czy kłucia. Dolegliwości odczuwane w okolicach nadbrzusza mogą wskazywać na chorobę, ale często powodowane są również spożyciem nieodpowiedniego pokarmu czy stresem. Warto znać więc kilka sposobów na naturalne łagodzenie bólu. Co można zrobić, aby poczuć się lepiej, kiedy boli żołądek?
SPIS TREŚCI:
- Dlaczego boli żołądek?
- Co pomaga na żołądek?
- Po co można sięgnąć, aby złagodzić ból żołądka?
- Domowe metody łagodzenia bólu żołądka
- Jaka dieta na ból żołądka?
- Jak jeść, aby żołądek nie bolał?
- Aktywność fizyczna a ból żołądka
Dlaczego boli żołądek?
Ból żołądka może mieć ostry lub łagodny charakter. Ostry ból odczuwany jest krótkotrwale, natomiast ból przewlekły jest stały, bądź nawracający. Istnieje też wiele zaburzeń ogólnoustrojowych i żołądkowo-jelitowych, które mogą prowadzić do odczuwania bólu w okolicach nadbrzusza. W większości przypadków za bólem żołądka nie stoją jednak poważne problemy. Brzuch może boleć w wyniku niestrawności, gazów, zaparć, nietolerancji pokarmowych i innych problemów z trawieniem. Niekiedy wiąże się także z infekcją (grypa żołądkowa) lub refluksem. Poważniejszym problemem jest natomiast ból żołądka związany ze stanem zapalnym żołądka lub trzustki, chorobą wrzodową, a nawet nowotworem. Jeśli jednak bólom nie towarzyszą takie objawy jak wymioty, ucisk pod mostkiem czy biegunki, można spróbować złagodzić je domowymi sposobami.
Najczęściej ból żołądka jest wynikiem złej diety, dlatego warto obserwować swoje samopoczucie po spożywaniu różnych posiłków.
Co pomaga na żołądek?
Zadaniem żołądka jest trawienie pokarmów. Organ ten wytwarza enzymy i kwasy, które biorą udział w reakcjach chemicznych związanych z rozkładaniem żywności w układzie pokarmowym. Najczęściej ból żołądka jest wynikiem złej diety, dlatego warto obserwować swoje samopoczucie po spożywaniu różnych posiłków. Jeśli ból, niestrawność i zgaga pojawiają się często, z jadłospisu warto wykreślić:
- dania tłuste i smażone,
- napoje gazowane,
- produkty ciężkostrawne,
- produkty podrażniające żołądek: kofeinę, alkohol, ostre przyprawy, cytrusy, czekoladę itp.
Po co można zaś sięgnąć, aby złagodzić ból żołądka, kiedy ten już się pojawi?
Woda
Duża ilość kwasu żołądkowego może prowadzić do uczucia pieczenia w nadbrzuszu. Pijąc wodę, da się wyeliminować nadmiar kwasu z układu pokarmowego, a tym samym złagodzić odczuwane dolegliwości. Dużą ilość płynów powinny przyjmować zwłaszcza osoby, które poza problemami trawiennymi mają również takie objawy jak biegunka czy wymioty. Prowadzą one bowiem do szybkiego odwodnienia.
Imbir
Kolejny naturalny produkt pomocny przy problemach trawiennych to korzeń imbiru. Ma on właściwości przeciwzapalne i wspomaga trawienie. Jest polecany w przypadku takich objawów jak zgaga, niestrawność, gazy i ogólny dyskomfort w okolicach jamy brzusznej. Na ból brzucha można stosować zatem prostą w przygotowaniu herbatę imbirową lub imbir suszony dodawany do potraw.
Herbaty ziołowe
Rumianek i mięta pieprzowa to dwa zioła najczęściej polecane na problemy z żołądkiem. Rumianek działa przeciwzapalnie i pomaga rozluźniać mięśnie, co eliminuje ból spowodowany skurczami lub napięciem. Mięta pieprzowa zmniejsza zaś nudności i ból, a także usprawnia trawienie. Może być spożywana w postaci naparu z liści (herbaty), a także kropli miętowych.
Mleko
Mleko neutralizuje kwasy żołądkowe, dlatego może łagodzić uczucie pieczenia w dolnej części klatki piersiowej, wynikające między innymi z refluksu żołądkowego. Mleko nie pomoże jednak osobom, które cierpią na nietolerancję laktozy.
Siemię lniane
Siemię lniane jest oleiste, dzięki czemu powleka cały układ pokarmowy i uszczelnia ściany żołądka. Nasiona lnu działają osłonowo, dlatego wspierają regenerację błony śluzowej żołądka. Są polecane między innymi w przypadku wrzodów, nadkwaśności czy w stanach nieżytowych. Siemienia lnianego nie należy spożywać jednak na surowo, lecz w postaci kleiku, czyli po zalaniu zmielonych ziaren gorącą wodą.
Ocet jabłkowy
Ocet jabłkowy wspomaga trawienie, dlatego może okazać się pomocny przy takich problemach jak uczucie pełności czy wzdęcia. Jego kwaśny charakter pomaga również utrzymać korzystniejsze pH w żołądku. Ocet jabłkowy można mieszać z wodą, a także słodzić miodem dla lepszego, łagodniejszego smaku.
Przyprawy
Istnieje kilka przypraw, które mogą okazać się pomocne przy bólach żołądka. To między innymi kminek, cynamon czy bazylia. Cynamon łagodzi nudności, wzdęcia i uczucie pełności. Z kolei kminek zmniejsza nadkwasotę oraz gazowe wzdęcia brzucha. Bazylia zawiera substancje, które również redukują gazy. Poza tym jest źródłem kwasu linolowego o właściwościach przeciwzapalnych.
Sok z aloesu
Aloes to kolejna roślina, znana z korzystnego wpływu na żołądek i jelita. Picie soku z aloesu zalecane jest zwłaszcza przy takich objawach jak zgaga, nudności, wzdęcia czy zrzucanie kwasu. Aloes działa też profilaktycznie przy nadkwasocie żołądka.
Babka zwyczajna
Liście babki zwyczajnej wspomagają wydzielanie soków trawiennych. Dodatkowo, dzięki zawartości śluzu, pokrywają cały układ pokarmowy ochronną warstwą, która łagodzi podrażnienia.
Miód
Również miód może pomóc przy bólach żołądka, zwłaszcza gdy są one spowodowane stanami zapalnymi. Jednym z najlepszych miodów jest w tym przypadku miód akacjowy, polecany na problemy trawienne, nadmierne wydzielanie soku żołądkowego, skurcze, zapalenie jelit czy żołądka. Miód można przyjmować w połączeniu z wodą, najlepiej przed posiłkiem.
Domowe metody łagodzenia bólu żołądka
Poza produktami spożywczymi na ból żołądka pomagać może również odpowiednie postępowanie. Dolegliwości często łagodzą:
- masaże brzucha,
- ciepłe okłady.
W przypadku bólu żołądka warto sięgnąć po termofor, poduszkę rozgrzewającą lub zwykłą butelkę z ciepłą wodą. Wysoka temperatura płynu pomoże rozluźnić mięśnie brzucha, przynosząc szybką ulgę. Innym rozwiązaniem jest wzięcie gorącego prysznica lub zażycie długiej kąpieli w wannie.
Osoby cierpiące na bóle żołądka mogą wprowadzić zmiany żywieniowe oparte na tak zwanej diecie BRAT: Bananas, Rice, Applesauce, Toast, czyli bananów, ryżu, musu jabłkowego i tostów.
Jaka dieta na ból żołądka?
Zanim ból żołądka skłoni chorego do wizyty u lekarza, wskazane będzie wprowadzenie pewnych zmian w diecie i wykrycie produktów powodujących u pacjenta odczuwane dolegliwości. Poza unikaniem tłustych, ciężkostrawnych posiłków, osoby cierpiące na bóle żołądka mogą wprowadzić zmiany żywieniowe oparte na tak zwanej diecie BRAT. Jest to skrót od: Bananas, Rice, Applesauce, Toast, czyli bananów, ryżu, musu jabłkowego i tostów. Produkty te zawierają niewielką ilość tłuszczu, błonnika i białka, dlatego są lekkostrawne. Stosowanie diety BRAT może prowadzić więc do złagodzenia bólu żołądka, zwłaszcza gdy towarzyszy mu także biegunka lub wymioty.
Jak jeść, aby żołądek nie bolał?
Ból żołądka może wynikać z faktu spożywania tłustych, kwaśnych czy ostrych potraw. Nie zawsze jednak wywołuje go konkretny rodzaj pokarmu. Niekiedy za bólem żołądka stoi sposób spożywania jedzenia. Aby wyeliminować takie dolegliwości, warto:
- zmniejszyć spożywane jednorazowo porcje,
- jeść częściej, za to mniejsze ilości pokarmu,
- jeść powoli,
- dokładnie przeżuwać jedzenie,
- jeść regularnie.
Nawet niedokładne przeżuwanie, jedzenie w pośpiechu czy długotrwałe głodzenie się i przyjmowanie dużej ilości pokarmu na raz może prowadzić do bólu żołądka, dlatego wprowadzenie odpowiednich nawyków często stanowi rozwiązanie pozwalające uniknąć dyskomfortu.
Aktywność fizyczna a ból żołądka
Osoby, które narzekają na ból żołądka, powinny unikać przebywania w pozycji leżącej tuż po jedzeniu. Prowadzi to bowiem do cofania się kwasów żołądkowych i uczucia pieczenia. Pomocna w bólach żołądka może okazać się także umiarkowana aktywność fizyczna. Spacery, pływanie czy jazda na rowerze to czynności, które wspierają trawienie, łagodzą zaparcia i wspomagają perystaltykę jelit. Osoby, które nie są skłonne do wykonywania ćwiczeń, powinny zadbać przynajmniej o podstawową aktywność, czyli chodzenie czy rozciąganie.
Istnieje wiele sposobów na radzenie sobie z bólem żołądka domowymi metodami. Ciepły okład, łagodny masaż czy wypicie miętowej herbaty to rozwiązania, które nie powinny zaszkodzić choremu. Naturalne metody radzenia sobie z bólem żołądka warto wypróbować zwłaszcza przed sięgnięciem po farmakologiczne środki przeciwbólowe, które mają szkodliwy wpływ na błonę śluzową tego narządu. W przypadku braku pozytywnej reakcji na większość polecanych produktów o działaniu łagodzącym, rozkurczowym lub przeciwzapalnym, wskazany będzie kontakt z lekarzem.