Musztardy, ketchupy, majonezy
Musztardy, ketchupy, majonezy czy chrzany to popularne, gotowe do spożycia dodatki, które mają podkreślać smak i aromat rozmaitych potraw czy przekąsek. Ich główne przeznaczenie to wzbogacanie smaku mięs, jednak każdy wie, że produkty tego typu znajdują znacznie więcej zastosowań. Warto mieć je w lodówce i stosować zarówno podczas gotowania, jak i podczas serwowania posiłków.
Oceniono 5.00 na 5
4.50zł
Jakie zastosowanie znajdują musztardy, ketchupy i majonezy?
Osoby jedzące mięso w większości przypadków mają swój ulubiony dodatek do wędlin, pasztetów, kiełbasek czy kotletów. Część smakoszy nie wyobraża sobie kanapki z szynką bez chrzanu, podczas gdy inni wolą zjeść ją z majonezem. Bez względu na rodzaj wybieranego dodatku jedno jest pewne - produkty z tej kategorii sprawiają, że posiłki nabierają głębszego, bardziej wyrazistego smaku i aromatu, a dodatkowo mogą dostarczać organizmowi cennych dla zdrowia składników odżywczych. Ketchup pasuje najlepiej do:
- pizzy,
- hot dogów,
- frytek,
- żółtego sera,
- talarków ziemniaczanych.
Ten słodko-kwaśny, przygotowany na bazie żurawiny, jest też idealnym dodatkiem do wędzonych serów i mięs, zwłaszcza do boczku czy schabu. Podobne zastosowanie znajduje również musztarda, czyli wyrazisty dodatek na bazie ziaren gorczycy. Musztardę serwuje się jednak przede wszystkim z produktami mięsnymi, takimi jak wędliny czy parówki. Wiele osób sięga po nią również wtedy, kiedy przygotowuje sos sałatkowy.
Chrzan to kolejny wyrazisty dodatek, którego nawet niewielka ilość pozwala wydobyć i podkreślić smak różnego rodzaju mięs, zwłaszcza wędlin wędzonych lub pieczonych. Nie należy zapominać też o majonezach, bez których trudno wyobrazić sobie większość sałatek i sosów kanapkowych, na przykład sosu tatarskiego czy czosnkowego.
Jak używać w kuchni dodatków typu ketchup, musztarda, chrzan?
Najprostszym i najpopularniejszym sposobem na wykorzystanie w swojej kuchni dodatków takich jak ketchup, musztarda, chrzan czy majonez jest serwowanie takich produktów wraz z gotowym daniem lub przekąską. Dodatki te można podawać:
- na kanapkach,
- do deski serów/wędlin,
- do tostów i grzanek,
- do pizzy i zapiekanek,
- do hot dogów i hamburgerów,
- do wyrobów mięsnych, takich jak kiełbasa, klopsy, kotlety, parówki,
- do kawałków mięs grillowanych, pieczonych, wędzonych, gotowanych, smażonych.
Musztarda, chrzan czy ketchup stanowią również istotny składnik marynat i sosów. Można używać ich tak samo, jak przypraw, dodając je do oliwy, w której marynuje się mięso na przykład przed grillowaniem czy pieczeniem. Każdy z tych dodatków dobrze łączy się również z majonezem w sosach do sałatek na bazie warzyw, kasz czy makaronów. Musztarda jest również podstawowym składnikiem lekkiego sosu sałatkowego z olejem i sokiem cytrynowym.
Jak wybrać dobrej jakości dodatki: musztardę, chrzan, ketchup?
Dodatki typu musztarda, chrzan czy ketchup są popularne i dobrze dostępne, jednak te, które można znaleźć w większości sklepów, nie mają szczególnie korzystnego dla zdrowia składu. Ich termin przydatności jest długi z uwagi na liczne dodatki konserwujące. Powszechną praktykę stanowi także przyprawianie takich wyrobów dużą ilością zbędnych składników, takich jak cukier czy glutaminian sodu. Po czym poznać więc dobrej jakości produkt? Pierwszym wyznacznikiem jest jak najkrótszy i jak najnaturalniejszy skład. Dobry ketchup nie potrzebuje niczego więcej niż pomidory, ocet i przyprawy. Z kolei musztarda zamiast dodatku białego cukru może zawierać niewielką ilość miodu. Nie bez znaczenia okaże się również pochodzenie składników, czyli bazowa jakość produktu. Najkorzystniejsze dla zdrowia są natomiast wyroby z produktów rolnictwa ekologicznego, wolne od pozostałości chemicznych środków ochrony roślin.
Czy ketchup pomidorowy jest zdrowy?
Dobrej jakości ketchup bez dodatków, takich jak wzmacniacze smaku, cukier, konserwanty czy duża ilość soli, nie ma negatywnego wpływu na zdrowie. Wręcz przeciwnie, produkt, który powstaje na bazie pomidorów jest źródłem likopenu - przeciwutleniacza, który chroni komórki przed szkodliwym działaniem wolnych rodników, zapobiegając nowotworom czy chorobom układu krążenia. Wysokiej jakości ketchup i inne produkty zawierające pomidory stanowią również źródło witamin, takich jak witamina A, C, E, K i witaminy z grupy B. Dużą zaletą ketchupu jako dodatku do kanapek czy potraw jest też niska kaloryczność (o ile produkt nie zawiera dużych ilości cukru). Osoby na diecie, które zastanawiają się, z czym jeść ulubione przekąski, aby maksymalnie obniżyć ich kaloryczność, zamiast sosów na bazie majonezu powinny wybierać właśnie ketchup.
Ketchup nie tylko z pomidorów
Warto pamiętać, że popularny ketchup produkuje się dzisiaj nie tylko z pomidorów, ale również z innych warzyw, a nawet z owoców. Jedną z ciekawszych propozycji dostępnych na rynku jest ketchup z żurawiny, z dodatkiem selera, cebuli i przypraw. W smaku produkt przypomina zarówno żurawinę dodawaną do mięs, jak i klasyczny ketchup, który doskonale smakuje z frytkami. Jednak za sprawą głównego składnika - owoców żurawiny - ma on jeszcze lepsze właściwości prozdrowotne, gdyż żurawina działa przeciwbakteryjnie i przeciwwirusowo. Jest też pomocna między innymi przy leczeniu bezsenności, nadciśnienia, otyłości i chorób dróg moczowych.
Czy warto jeść musztardę?
Musztarda to kolejny niskokaloryczny dodatek, którego - w uwagi na wyrazisty smak - nie spożywa się też zazwyczaj w dużych ilościach, co znaczy, że nie ma on większego wpływu na kaloryczność całego posiłku. Jednocześnie produkt na bazie gorczycy wzbogaca każde danie o istotne dla zdrowia substancje odżywcze. Można znaleźć w nim kwasy omega 3, 6 i 9, a także witaminy i minerały: witaminę C, A, K, B6, cynk, potas, magnez, selen czy miedź. Musztarda jest źródłem błonnika, dlatego usprawnia procesy trawienne. Z tego również względu zaleca się dodawać ją do ciężkich, mięsnych posiłków. Poza tym, jedzenie musztardy może pomóc w obniżaniu poziomu glukozy i cholesterolu we krwi, a tym samym zapobiec rozwojowi cukrzycy i miażdżycy. Za sprawą kwasów tłuszczowych obecnych w tym dodatku obiadowym, musztarda wspiera też pracę układu nerwowego, a dzięki zawartości selenu ma właściwości antyoksydacyjne.
Kto powinien jeść chrzan?
Chrzan, jak pozostałe opisane wyżej dodatki, jest produktem niskokalorycznym. Korzeń chrzanu zawiera między innymi takie minerały jak potas, wapń czy fosfor oraz bardzo dużą ilość witaminy C i kwasu foliowego. Po chrzan mogą sięgać osoby chore na cukrzycę, gdyż ma on niski indeks glikemiczny. Produkt bardzo często porównywany jest do czosnku ze względu na swoje właściwości antybakteryjne i antygrzybiczne. Chrzan można określić więc mianem naturalnego antybiotyku. W związku z tym warto sięgać po niego w celu wzmocnienia odporności oraz w przebiegu infekcji, zwłaszcza przy kaszlu, zapaleniu oskrzeli lub zapaleniu zatok. Regularnie spożywany chrzan może regulować ciśnienie krwi dzięki zawartości potasu. Z kolei obecny w nim błonnik sprawia, że jedzenie chrzanu reguluje procesy trawienne i pomaga oczyszczać organizm z toksyn. Chrzan działa również moczopędnie, dbając o dobrą kondycję nerek. Ułatwia też trawienie tłustych potraw zawierających tłuszcze zwierzęce.