Jaki olej będzie najlepszy dla psa?

Oleje stanowią nieocenione źródło kawasów tłuszczowych omega-3 i omega-6, które są także potrzebne w psim organizmie.

Organizm psa potrzebuje zróżnicowanej diety, w której nie może zabraknąć białka, węglowodanów i tłuszczy. Rola tłuszczy jest o wiele większa niż większość z nas sądzi. Są nie tylko źródłem energii, ale także umożliwiają utrzymanie właściwe pracy gospodarki hormonalnej, a także charakteryzują się działaniem przeciwzapalnym. Regularne dostarczanie tłuszczy przekłada się na lepszą kondycję sierści i skóry. Także w przypadku zwierząt obecność tłuszczy jest niezbędna do przyswajania witamin, które zaliczane są do rozpuszczalnych w tłuszczach (A, D, E, K). Weterynarze rekomendują, aby systematycznie stosować olej dla psa jako urozmaicenie diety. Zatem jaki olej dla psa? Podpowiadamy czym się kierować podczas wyboru.

SPIS TREŚCI:

  1. Olej dla psa – jakie są rodzaje?
  2. Dlaczego warto dodawać olej dla psa do karmy?
  3. Jaki olej dla psa wybrać?
  4. Ile oleju podawać psu?

 

Olej dla psa – jakie są rodzaje?

Asortyment olejów dla psa nieustannie się poszerza. W ofercie znajdują się zarówno tłuszcze roślinne jak i zwierzęce. Oleje roślinne, m.in. olej rzepakowy, olej lniany, olej z oliwek, olej z ogórecznika, choć w swoim składzie posiadają kwasy omega-3, to jednak są one w mniejszym stopniu przyswajalne przez organizm psa. Z kolei oleje pochodzenia zwierzęcego cechują się działaniem uzależnionym od rodzaju. Przykładowo, olej z ryb, np. dorsza, może posiadać bardzo wysokie dawki Witaminy D, dlatego jego ilość dokładnie należy przeliczyć w odniesieniu do wagi zwierzęcia, aby uniknąć powstania ciężkich zaburzeń.
 

Oleje stanowią nieocenione źródło kawasów tłuszczowych omega-3 i omega-6, które są także potrzebne w psim organizmie. Ich obecność w określonych sytuacjach stanowi swoiste wsparcie dla organizmu w przypadku różnych dolegliwości zdrowotnych.

 
Regularnie podawany olej dla psa do karmy bezpośrednio przekłada się na kondycję organizmu zwierzęcia.
 

Dlaczego warto dodawać olej dla psa do karmy?

Regularnie podawany olej dla psa do karmy bezpośrednio przekłada się na kondycję organizmu zwierzęcia. Oleje stanowią nieocenione źródło kawasów tłuszczowych omega-3 i omega-6, które są także potrzebne w psim organizmie. Ich obecność w określonych sytuacjach stanowi swoiste wsparcie dla organizmu w przypadku różnych dolegliwości zdrowotnych.

Olej dla psa posiada następujące właściwości:

  • łagodzi objawy występujące na skórze towarzyszące alergiom pokarmowym i kontaktowym,
  • sprzyja prawidłowej pracy wątroby i nerek,
  • redukuje stany zapalne, które rozwijają się przy wielu dolegliwościach zdrowotnych,
  • wzmacniają odporność psa,
  • polepszają kondycję skóry i sierści, a w konsekwencji zmniejszają ryzyko wystąpienia łupieżu u psa,
  • wspierają działanie układu nerwowego, co pozytywnie przekłada się na odczuwalne samopoczucie,
  • redukują poziom złego cholesterolu,
  • olej dla psa na stawy odpowiada za zwiększenie zakresu ich ruchomości. Jednocześnie wzmacniają je w przypadku zwyrodnień lub dysplazji,
  • chronią przed rozwojem nowotworów.

Nienasycone kwasy tłuszczowe są niezbędne w przypadku szczeniąt. Ich obecność przekłada się na szybszy i prawidłowy proces uczenia się ze względu na wpływ na rozwój mózgu. Podawany olej dla psa do jedzenia przekłada się bezpośrednio na szybszy proces uczenia się przez zwierzę. Włączenie oleju do diety psa już od szczenięcego okresu jest doskonałą inwestycją w jego zdrowie i późniejsze umiejętności. Suplementacji oleju powinno dokonywać się zgodnie z zapotrzebowaniem i wskazaniami producenta.
 

Nienasycone kwasy tłuszczowe są niezbędne w przypadku szczeniąt. Ich obecność przekłada się na szybszy i prawidłowy proces uczenia się ze względu na wpływ na rozwój mózgu.

 

Jaki olej dla psa wybrać?

Organizm psa wykazuje zapotrzebowanie zarówno na oleje roślinne jak i te pochodzenia zwierzęcego. Istotne jest zachowanie odpowiednich dawek, które mają wartość terapeutyczną i nie mają szkodliwego wpływu na jego organizm. W olejach roślinnych znajdują się kwasy tłuszczowe, które cechują się gorszą przyswajalnością, jednak są niezastąpione w wielu procesach zachodzących w organizmie. Ponadto w olejach roślinnych znajdują się inne substancje, które dostarczają psu cennych składników odżywczych. W tym gronie jest m.in. witamina E i K, a także substancje mineralne.

Organizm psa wykazuje zapotrzebowanie zarówno na oleje roślinne jak i te pochodzenia zwierzęcego.
 

Olej rybny

Oleje z ryb morskich charakteryzują się posiadaniem wielu nienasyconych kwasów tłuszczowych. W tym gronie szczególnie wyróżnia się olej z łososia, który posiada kwasy w formie najłatwiej przyswajalnej przez psi organizm. W oleju z łososia dostrzegalny jest najkorzystniejszy stosunek kwasów omega-3 do omega-6 (specjaliści wskazują, że wynosi on 17:1). Jeżeli poszukiwany jest olej dla psa na sierść to będzie on najlepszym wyborem. Działa kompleksowo na skórę i sierść, ale także odpowiada za prawidłową pracę całego organizmu. Należy wskazać, że olej rybny dostarcza psu witaminy E i witaminy D, a także kwasów tłuszczowych z rodziny omega-9.

Olej lniany

W oleju lnianym dostrzegalny jest stosunek nienasyconych kwasów tłuszczowych wynoszących 3:1, co jest także korzystne dla psów. W jego składzie odnotowano aż 45% kwasu alfa-linolenowego, który wpiera działanie układu krążenia. Odpowiada za regulowanie ciśnienia krwi, a także łagodzi stany zapalne. Charakteryzuje się posiadaniem właściwości antyoksydacyjnych.

Olej rzepakowy

Olej rzepakowy, który tłoczony jest na zimno stanowi cenne źródło kwasu alfa-linolenowego. Jego włączenie do diety psa należy rozważyć ze względu na obecność prozdrowotnych związków, m.in. steroli roślinnych, polifenoli, witaminy E, K i A. W rezultacie przyczynia się do obniżenia poziomu cholesterolu, zmniejsza ryzyko rozwoju nowotworów.

Oliwa z oliwek

Oliwa z oliwek nie stanowi źródła cennych kwasów tłuszczowych omega-3, ponieważ są one w śladowych ilościach. Oliwa z oliwek dostarcza witaminy E, K, a także fitosteroli i terpeny. Te substancje wykazują przede wszystkim działanie przeciwgrzybicze i przeciwbakteryjne.

Olej słonecznikowy

Okazjonalnie psu można podawać olej słonecznikowy, ponieważ w jego składzie nie znajdują się kwasy omega-3. W jego składzie znajduje się witamina E, która działa korzystnie na skórę i sierść psa.

Inne oleje dla psa

Olej z ostropestu, olej z pestek winogron czy też olej z dyni lub olej z czarnuszki także mogą wzbogacić dietę psa. W ich składzie znajdują się substancje, które cechują się działaniem prozdrowotnym np. fitosterole, garbniki. Umożliwiają wdrożenie profilaktyki przeciwnowotworowej, wzmacniają wątrobę i sprzyjają oczyszczeniu organizmu. Z kolei jako olej dla psa na zatwardzenie najlepiej sprawdza się olej rycynowy i olej parafinowy.

Ile oleju podawać psu?

Oleje dla psa są wysokokaloryczne, dlatego należy bezwzględnie przestrzegać ich dawki. Włączenie ich do regularnej diety przyczynia się do rozwoju nadwagi i otyłości. Z kolei przekroczenie jednorazowej dawki może zakończyć się biegunką. Po pierwszych próbach podania należy bacznie obserwować zachowanie zwierzęcia.

Na każdym oleju znajduje się dokładne rozpisanie dawkowania, które uzależnione jest od wielkości zwierzęcia. Stąd samodzielne próby podawania oleju ze sklepu może dla zwierzęcia skończyć się biegunką. Dla małych i miniaturowych ras należy podawać kilka kropel, a dla średnich pół łyżeczki od herbaty. Z kolei dla dużych psów można dać całą łyżeczkę oleju na dzień.

 

Dodaj komentarz

Strona używa cookies