Przepis na Piernik Świąteczny z Powidłami

Przepis na piernik świąteczny z powidłami

Piernik może zilustrować nasze podejście do życia. Jedni zabierają się do niego zgodnie ze staropolską recepturą nawet 6 tygodni przed świętami. Zagniatają ciasto i pozwalają mu spokojnie leżakować, pieką skrzętnie i tak drogocennym skarbem dzielą się z najbliższymi, gdy ujrzą pierwszą gwiazdkę na niebie. Drudzy, w pośpiechu świątecznych obowiązków, zabierają się za przygotowywanie piernika świątecznego na ostatnią chwilę. Bez względu na to, do której grupy się zaliczasz, musisz wypróbować nasz przepis na piernik świąteczny!

WYKONANIE:

    • w rondelku podgrzej 100 ml mleka,100 g masła, 100 g cukru i 100 g miodu (mieszaj do rozpuszczenia się słodkich dodatków, a następnie odstaw do przestygnięcia),
    • w dużej misce przesiej:
      • 1,5 szklanki mąki z 1 płaską łyżeczką proszku do pieczenia,
      • 1 płaską łyżeczka sody,
      • 2 łyżeczki przyprawy do piernika,
      • 2 łyżki kakao naturalnego niesłodzonego.
    • w osobnych naczyniach oddziel 3 żółtka od białek (żółtka dodajemy do suchych składników i ucieramy),
    • do ubicia białek najlepiej wykorzystać mikser (białka są ubite, gdy przejdą próbę przechylenia naczynia i masa nie przesuwa się w dół).

Teraz przypominamy sobie o ciepłym słodkim ulepku z rondelka i zaczynamy cienką strużką wlewać go do masy ciasta, cały czas ją mieszając. Stopniowe dodawanie spowoduje, że żółtka nie zetną się, a masa nabierze gładkiej choć gęstej konsystencji. Na sam koniec do ciasta delikatnie dodajemy mieszając łyżką ubite białka.

Pieczenie odbywa się w nagrzanym piekarniku o temperaturze 180 st przez 50 minut. Wiedząc jednak jak różnorodnie działają piekarniki, proponujemy już w 40 minucie zrobić test wbijając suchy patyczek w środek formy – jeśli wyciągniesz go suchego, to znak że piernik przyszedł na świat.

Pod koniec pieczenia zrób polewę czekoladową: łyżkę masła wraz z 2 łyżkami cukru rozpuść w 4 łyżkach mleka, dodaj na końcu łyżkę kakao i dokładnie wymieszaj by nie było grudek.

I teraz najważniejsze: powidła! Tradycje każe po ostudzeniu przecinać ciasto niteczką i smarować je powidłami. Proponujemy jednak barbarzyńsko wysmarować piernik z wierzchu tym cudem natury, a gdy lekko się wchłoną, oblać piernik polewą czekoladową. Przed zakupem warto zwrócić uwagę na skład polewy czekoladowej. Najlepsze mają składzie same przyprawy. Niestety zazwyczaj pierwszy jest cukier, a w najgorszych mieszankach mąka.

Dla podbicia smaku dosypać można szczyptę cynamonu, kardamonu i imbiru, gałki muszkatałowej mielonej w proporcjach co kto lubi najbardziej. Niech piernik nabierze Twojej osobowości!

Dodaj komentarz

Strona używa cookies