9 przepisów na dania z kaszą kuskus

Talerz z potrawą z kaszy kuskus.

Kasza kuskus to drobna, delikatna w smaku i łatwa w przygotowaniu kasza, która sprawdza się zarówno w daniach wytrawnych, jak i na słodko. Można przygotowywać z niej obiady dla całej rodziny, a ponieważ kuskus jest bogaty w kwas foliowy, nie powinny unikać go nawet kobiety ciężarne. Jak gotować kaszę kuskus? Czy kasza kuskus jest zdrowa? Sprawdź, w jakich przepisach smakuje najlepiej? 

SPIS TREŚCI:

  1. Kasza kuskus – wartości odżywcze
  2. Kasza kuskus – kcal
  3. Jak gotować kaszę kuskus
  4. Przepisy z kaszą kuskus
  5. Z jakim sosem podawać kaszę kuskus?

 

Kasza kuskus – wartości odżywcze

Zanim przejdziemy do przepisów z kaszą kuskus w roli głównej, warto odpowiedzieć na pytanie: czy kasza kuskus jest zdrowa? Po pierwsze, kuskus jest kaszą bogatą w białko, a ubogą w tłuszcz. Z tego względu stanowi bardzo wartościowy składnik na diecie wegetariańskiej czy wegańskiej. Po drugie, kuskus to bogactwo minerałów, takich jak żelazo, wapń, sód czy fosfor. Znajdziemy w nim także wspomniany kwas foliowy oraz błonnik, który usprawnia przemianę materii i odciąża układ pokarmowy. Potrawy z kaszą kuskus są lekkostrawne, dlatego sprawdzają się jako dania dla małych dzieci czy osób chorych.

Kasza kuskus – kcal

Kasza kuskus na diecie to doskonały wybór dla osób, które chcą dostarczyć sobie dobrej jakości energii. Produkt zawiera około 360 kcal w 100 gramach, z czego 72g stanowią węglowodany, a 1g tłuszcze. Niestety, kuskus ma też wysoki indeks glikemiczny, dlatego nie poleca się spożywać go zbyt często w przypadku cukrzycy.

Kasza kuskus – jak gotować?

Kaszy kuskus nie gotuje się, lecz zalewa wrzątkiem, dzięki czemu jej przygotowanie jest niezwykle łatwe i szybkie. Wystarczy wsypać kuskus do miski i zalać go wrzącą wodą lub bulionem tak, by płyn sięgał na 1 cm powyżej poziomu kaszy. Kiedy ziarna napęcznieją, produkt jest gotowy do spożycia. W przypadku dań na słono kuskus najlepiej przygotowywać z bulionem warzywnym lub mięsnym, ewentualnie z osoloną wodą z przyprawami. Natomiast do deserów kuskus zalewa się najczęściej gorącym mlekiem.

Przepisy z kaszą kuskus

Jeśli chcemy wprowadzić do swojej diety kaszę kuskus, możemy przekonać się o jej walorach smakowych zarówno w sałatkach czy daniach głównych, jak i w deserach. Oto 9 najciekawszych przepisów na dania z kuskusem.

    1. Sałatka z kaszą kuskus

      Talerz z sałatką warzywną z kaszą kuskus.
      Kasza kuskus świetnie smakuje z warzywami. W sałatce doskonale sprawdza się jako lunch do pracy, gdyż nie wymaga podgrzewania posiłku. Do przygotowania takiej potrawy potrzebujemy wybranych warzyw, na przykład kukurydzy, czerwonej papryki oraz cebuli. Kuskus do sałatki można zalać bulionem lub wodą z solą. Posiłek najlepiej smakuje z dodatkiem salsy ze zmiksowanych pomidorów, soku z cytryny, oleju i przypraw, takich jak sól, pieprz, ostra papryka i czosnek. Dla koloru sałatkę warto posypać świeżą natką pietruszki.

 

    1. Wegetariańskie kotlety z kaszy kuskus

      Talerz z wegetariańskimi kotletami z kaszy kuskus.
      Kasze doskonale nadają się do przygotowywania wegetariańskich wersji kotletów. Napęczniały kuskus wystarczy połączyć z jajkiem, bułką tartą i podsmażoną cebulką z czosnkiem, a następnie przyprawić majerankiem, koperkiem, solą, pieprzem i słodką papryką. Gotową masę formujemy na kształt spłaszczonych kotlecików i obtaczamy w bułce tartej, a następnie smażymy na rozgrzanym tłuszczu lub pieczemy w piekarniku.

 

    1. Kasza kuskus z kurczakiem

      Talerz z kaszą kuskus z kurczakiem.
      Kasza i kurczak to maksymalna dawka białka, czyli idealny posiłek dla sportowców. Do tego przepisu pierś z kurczaka wystarczy natrzeć ulubionymi przyprawami i zamarynować, a następnie opiec na grillu. Warto w podobny sposób przygotować też warzywa, takie jak cukinia czy papryka. W międzyczasie kuskus należy zalać bulionem i odstawić do napęcznienia. Wymieszane mięso z kaszą i warzywami doprawiamy do smaku i posypujemy natką pietruszki.

 

    1. Kasza kuskus z tuńczykiem

      Miska z sałatką z kaszy kuskus i tuńczyka.
      Wielbiciele ryb mogą pokusić się o przetestowanie przepisu na sałatkę z kuskusem i tuńczykiem. Do przygotowania takiego posiłku potrzebujemy tuńczyka w kawałkach w oleju, a także puszki kukurydzy i czerwonej papryki. Sos sałatkowy komponujemy na bazie majonezu, jogurtu naturalnego, koperku i przypraw (sól, pieprz). Warto pamiętać, że sałatka smakuje najlepiej z dodatkiem oleju z puszki z tuńczykiem.

 

    1. Papryka faszerowana kaszą kuskus

      Talerz z papryką faszerowaną kaszą kuskus.
      Kolejny sprawdzony przepis na kaszę to faszerowana papryka. Można przyrządzić ją w wersji mięsnej lub bezmięsnej. Wegetarianom polecamy wypełnić papryki żółte i czerwone farszem na bazie kuskusu wymieszanego z pomidorkami koktajlowymi, serem feta, olejem wiesiołkowym, orzeszkami pinii, pietruszką i szczypiorkiem. Nadziane papryki grilluje się w piekarniku w temperaturze 190 stopni przez około 10 minut do roztopienia sera. Danie w wersji mięsnej najlepiej smakuje z dodatkiem mielonego mięsa wieprzowego. Wystarczy przesmażyć je na patelni z dodatkiem przypraw, cebuli i przecieru pomidorowego. Farsz warto wzbogacić o ulubiony ser – feta, żółty, mozzarella. Można też przygotować sos serowy do polania papryk, na przykład na bazie serka topionego.

 

    1. Zupa z kaszą kuskus

      Talerz zupy z kaszą kuskus.
      Najpopularniejsza zupa z kaszą kuskus wzorowana jest na tradycyjnym krupniku. Do przygotowania wywaru potrzebny jest bulion, a także seler, por, pietruszka, marchew i ziemniaki. Zupkę przyprawiamy natką pietruszki, białym pieprzem i solą. Kuskus wsypujemy bezpośrednio do gotowego wywaru. Aby posiłek był bardziej sycący, zupę warto uzupełnić o pulpeciki z mięsa drobiowego. Do ich przygotowania potrzebujemy mięsa mielonego z indyka, zmielonych płatków owsianych, jajka i przypraw. Pulpeciki można ugotować na bulionie lub oprószyć mąką i podsmażyć na patelni.

 

    1. Kasza kuskus po marokańsku

      Talerz z kaszą kuskus po marokańsku.
      Kuskus po marokańsku to kuskus z bakaliami. Do przygotowania kaszy w tej wyjątkowo aromatycznej odsłonie potrzebujemy:
      • cebuli,
      • czosnku,
      • migdałów,
      • daktyli,
      • moreli,
      • rodzynek,
      • przypraw: imbir, cynamon, kmin, kurkuma, pieprz, sok i skórka z cytryny.
      Kuskus po marokańsku pęcznieje w bulionie, a pozostałe składniki potrawy podsmaża się do niego na kilku łyżkach oliwy. Po wymieszaniu danie jest gotowe do spożycia.

 

    1. Kasza kuskus z pieczarkami

      Kasza kuskus z pieczarkami i warzywami na patelni.
      Była już kasza kuskus z warzywami, z mięsem i z rybami, a teraz czas na kuskus z grzybami. Podstawowy przepis na tę potrawę jest banalnie prosty. Wystarczy zalać kaszę bulionem, a pieczarki – lub inne wybrane grzyby, na przykład kurki – oczyścić, pokroić na mniejsze kawałki i przesmażyć na patelni z oliwą i cebulką. Grzyby doprawiamy do smaku solą i pieprzem, a następnie łączymy z kaszą. Dla dekoracji i aromatu danie można posypać natką pietruszki. Posiłek warto wzbogacać też ulubionymi warzywami, na przykład podduszoną marchewką czy papryką.

 

  1. Kasza kuskus na słodko

    Miska z deserem z kaszy kuskus.
    Deser z kaszy kuskus to świetne rozwiązanie dla małych i nie tylko małych łasuchów. Kuskus bywa dodawany do takich ciast jak serniki czy szarlotki, ale najprościej jest przygotować z niego deser bez gotowania, czyli kuskus na mleku z dodatkiem owoców. Co ważne, kuskus można zalać nie tylko mlekiem krowim, ale też podgrzanym mlekiem roślinnym. Miłośnicy czekoladowych smaków mogą również dosypać do mleka kilka łyżek kakao. W tej wersji kuskus smakuje dobrze na ciepło i na zimno. Idealnie łączy się z bananami i malinami, a także z syropami owocowymi. Aromatu można dodać mu za pomocą takich przypraw jak cynamon czy wanilia. Jeśli kaszę zalewamy ciepłym mlekiem, danie jest gotowe już po około 10 minutach. Natomiast na zimno najlepiej wstawić kuskus do lodówki na co najmniej 3 godziny lub na całą noc.

Z jakim sosem podawać kaszę kuskus?

Jak podać kaszę kuskus do obiadu, na przykład zamiast ziemniaków? Najprościej jest wymieszać kaszę z warzywami duszonymi, bądź gotowanymi. Sypki kuskus można serwować też bez dodatków. Jeśli wydaje się on zbyt suchy, warto przygotować do niego sos – na przykład pieczarkowy lub warzywny na bazie pomidorów, cukinii i papryki.

Dodaj komentarz

Strona używa cookies