Przepisy na Wielkanoc

Jajka faszerowane ułożone na białym talerzu.

Święta Wielkanocne to dla wielu osób okazja, aby spędzić więcej czasu z rodziną przy wspólnym stole. Chociaż większość świątecznych potraw to posiłki, na które czeka się z utęsknieniem, bardzo często są to równocześnie dania i przekąski, które nie mają dobrego wpływu na samopoczucie i stan zdrowia domowników. Nie oznacza to jednak, że dbając o siebie i rodzinę, trzeba odmawiać sobie przyjemności. Warto natomiast wypróbować nieco zdrowsze wersje wielkanocnych przepisów, dzięki którym jedzenie ze świątecznego stołu stanie się bogatsze w cenne dla zdrowia składniki odżywcze. Jakie przepisy powinny sprawdzić się na Wielkanoc?

SPIS TREŚCI:

  1. Domowy majonez
  2. Faszerowane jajka
  3. Sałatka z kaszą jaglaną i tuńczykiem
  4. Keks z bakaliami

Zdrowszy, domowy majonez na święta Wielkanocne

Pojemnik z majonezem, stojący na drewnianym stole obok jajek i butelki z olejem.

Choć jest kaloryczny, większość osób nie wyobraża sobie bez niego żadnych świąt, zwłaszcza Wielkanocnych. Mowa oczywiście o majonezie, czyli niezbędnym składniku sałatek czy faszerowanych jajek. Kremowy i aromatyczny majonez podkreśla smak wielu potraw i chociaż nie sprzyja utrzymaniu smukłej sylwetki, spożywany w niewielkich ilościach od czasu do czasu z pewnością nikomu nie zaszkodzi.

Wbrew pozorom, stworzenie domowego majonezu nie jest trudne ani pracochłonne, jednak sukces w tym zakresie można osiągnąć tylko z pomocą dobrej jakości składników. Jeśli majonez ma być również zdrowszy, jako składnik bazowy, czyli olej, warto wybrać do niego olej zimnotłoczony. Każdy wariant powinien sprawdzić się w przepisie na domowy majonez, dlatego najlepiej sięgnąć po ten ulubiony, na przykład rzepakowy, lniany czy rydzowy. Wybierając olej zimnotłoczony jako bazę do majonezu można mieć pewność, że ten kremowy dodatek do gotowanych jajek stanie się doskonałym źródłem między innymi takich cennych dla zdrowia składników, jak kwasy tłuszczowe omega czy witaminy.

Pozostałe składniki domowego majonezu również powinny być jak najlepszej jakości, dlatego wybierając jajka najlepiej sięgnąć po te z wolnego wybiegu, a dodając do naczynia miód, należy upewnić się, że jest to miód naturalny.

Składniki potrzebne do przygotowania domowego majonezu w zdrowszym wydaniu to:

Jak przygotować majonez, który będzie wspaniale komponował się w sałatkach i na gotowanych jajkach? Na początek jajka do majonezu należy umyć i wyparzyć. Później wszystkie składniki wystarczy umieścić w wysokim naczyniu i wymieszać blenderem ręcznym. Urządzenie należy umieścić w naczyniu tak, aby dotykało dna. Na początku konieczne jest uruchomienie średnich obrotów. Kiedy mieszanka zacznie zamieniać się w majonez, można zacząć unosić blender ku górze. Po chwili takiego ubijania domowy i o wiele zdrowszy niż standardowy majonez jest gotowy do degustacji. Najlepiej przełożyć go do czystego słoiczka i koniecznie przechowywać w lodówce. Później można wykorzystać majonez jako dodatek do jajek i kanapek czy jako składnik do sałatek.

Przepisy na faszerowane jajka

Faszerowane jajka ułożone na białym, udekorowanym świątecznie talerzu.

Mając w lodówce domowy majonez na oleju zimnotłoczonym, nie można nie wykorzystać go do stworzenia klasycznej wielkanocnej potrawy – jajek faszerowanych. Taka przystawka jest idealna zarówno na śniadanie, jak i na kolację. Można przygotować ją w bardzo prosty sposób, gotując jajka, przecinając je na pół, dekorując majonezem i posypując świeżym szczypiorkiem. Na święta warto jednak postarać się nieco bardziej i stworzyć jajka faszerowane o niebanalnym smaku, z równie niebanalnymi dodatkami.

Oto kilka propozycji:

Jajka faszerowane z tuńczykiem

Jajka z tuńczykiem będą pożywne i sycące, a dodatkowo dostarczą organizmowi sporych ilości białka. Do tego przepisu potrzebne będą ugotowane na twardo jajka, tuńczyk w sosie własnym, majonez, sól i pieprz do smaku, a opcjonalnie także kapary, papryka czy ogórek. Z ugotowanych i przeciętych na pół jajek należy usunąć żółtka i wymieszać je z pozostałymi, rozdrobnionymi uprzednio składnikami. Takim farszem wypełnia się ugotowane białka jaj. Całość warto posypać szczypiorkiem lub natką pietruszki. Aby przekąska nabrała bardziej wyrazistego smaku, można posypać nafaszerowane jajka również nasionami czarnuszki.

Jajka faszerowane suszonymi pomidorami, bazylią i słonecznikiem

Jajka z pomidorami suszonymi, bazylią i prażonym słonecznikiem to propozycja, która powinna podbić wymagające kubki smakowe wielbicieli włoskiej kuchni. Do przygotowania farszu z pomidorami suszonymi potrzebne są jeszcze:

• podprażone nasiona słonecznika,
• świeża bazylia,
• jogurt naturalny,
• pieprz i sól do smaku.

Wszystkie składniki należy zmiksować w blenderze, a następnie wymieszać z żółtkiem ugotowanych jajek i wypełnić gotową pastą pozostałe białka. Jajka można serwować na talerzu posypanym całymi listkami bazylii.

Przepis na sałatkę z kaszą jaglaną i tuńczykiem

Miska kaszy jaglanej wymieszanej z warzywami i tuńczykiem.

Wielkanocne sałatki nie muszą być ciężkostrawne i monotonne. Można doskonale zbilansować ich skład tak, aby były jednocześnie zdrowe i smaczne. Ciekawą propozycją na wielkanocny stół będzie na przykład sałatka z kaszą jaglaną, tuńczykiem i ogórkiem konserwowym. Do przygotowania sałatki z tego przepisu potrzebne będą:

• 200 dag kaszy jaglanej,
• 3 ogórki konserwowe,
• 2 łyżki majonezu,
• puszka tuńczyka,
• pół puszki kukurydzy,
• 3 łyżki jogurtu greckiego,
• 2 łyżeczki musztardy stołowej
• 1/4 kostki sera sałatkowego.

Przygotowanie sałatki jest niezwykle proste. Wystarczy ugotować kaszę zgodnie z zaleceniami producenta, pokroić ogórki oraz ser, rozdrobnić tuńczyka i wszystko wymieszać ze sobą w dużej misce. Następnie z majonezu, jogurtu i musztardy należy przygotować sos, który można doprawić do smaku pieprzem. Po dodaniu sosu do pozostałych składników, warto umieścić sałatkę w lodówce na kilka godzin, aby wszystko się “przegryzło”.

Zdrowy keks z bakaliami

Kawałki keksu ułożone na desce kuchennej.

Na świątecznym stole nie powinno zabraknąć również deseru. Dbając o zdrowie, lepiej zrezygnować jednak z ciężkich ciast wypełnionych maślanymi kremami, na przykład na rzecz klasycznego keksu, wypełnionego po brzegi bakaliami i orzechami. Suszone owoce sprawią, że ciasto stanie się źródłem cennego błonnika, witamin i minerałów. Pozwolą również ograniczyć ilość dodanego do ciasta cukru (warto zastąpić naturalnym słodzikiem, takim jak ksylitol). Natomiast dzięki orzechom deser stanie się też źródłem wartościowych kwasów tłuszczowych.

Zdrowy keks jest bardziej czasochłonny i pracochłonny, ale wysiłek włożony w jego przygotowanie z pewnością się opłaca, ponieważ później ciastem można delektować się bez wyrzutów sumienia. Keks najlepiej smakować będzie w towarzystwie porannej kawy lub popołudniowej herbaty.

Do przygotowania takiej wersji keksu potrzebne są:

• 2 szklanki ulubionych bakalii, na przykład suszonych moreli, rodzynek, orzechów laskowych, orzechów włoskich – posiekane i wymieszane,
• 1 i pół szklanki płatków owsianych górskich,
• 1 szklanka mąki pszennej,
• 1 i pół szklanki jogurtu naturalnego,
• ⅔ szklanki miodu,
• pół szklanki otrębów pszennych,
• pół szklanki siemienia lnianego,
• pół szklanki cukru trzcinowego lub odpowiednia ilość słodzika,
• jajko,
• skórka z cytryny,
• 2 łyżeczki proszku do pieczenia,
• przyprawy: mielony imbir i cynamon (po pół łyżeczki) oraz szczypta soli.

Pieczenie keksu należy rozpocząć od przyprażenia płatków owsianych, otrębów i siemienia lnianego w piekarniku. Wystarczy rozsypać je na blasze i umieścić na 10 minut w piekarniku rozgrzanym do 180 stopni. Kiedy ostygną, można zmielić je za pomocą blendera. Następnie mąkę, cukier, proszek do pieczenia i przyprawy należy połączyć z bakaliami i skórką z cytryny. Mokre składniki trzeba wymieszać osobno, zatem jajko, miód i jogurt należy połączyć ze sobą w drugiej misce. Kiedy suche i mokre składniki będą już dobrze wymieszane, można przelać składniki mokre do składników suchych i dokładnie zmiksować. Keks piecze się w temperaturze 180 stopni przez około godzinę, do tak zwanego suchego patyczka. Po wyjęciu z piekarnika i wystudzeniu, ciasto można posypać dla dekoracji cukrem pudrem.

Dodaj komentarz

Strona używa cookies