Święta, święta i po świętach

Gdy wciąż czujemy uczucie sytości, dajmy sobie czas by znaleźć w tym wszystkim równowagę.

Sposoby na Przejedzenie

Jak co roku święta, święta i po świętach tylko nasz układ trawienny ciągle o nich pamięta. Z jednej strony cieszymy się, że udało nam się zjeść nasze ulubione, tradycyjne potrawy, z drugiej jednak uczucie przejedzenia i ciężkości nie jest nam na rękę. Za chwilę mamy Nowy Rok i znowu usiądziemy do stołu by biesiadować.

Co zrobić by się tego uczucia pozbyć? Najlepszym rozwiązaniem jest ruch, ale umiarkowany. Nie biegnijmy od razu na siłownię, by odpracować nasze świąteczne grzeszki. Spacer będzie lepszym rozwiązaniem i powrót do naszej codziennej zrównoważonej diety. Ale jak sobie pomóc w tym okresie przejedzenia??

Jak Poprawić Trawienie?

Gdy wciąż czujemy uczucie sytości, dajmy sobie czas by znaleźć w tym wszystkim równowagę. Świąteczne przygotowania zapewne obciążyły nas nie tylko fizycznie ale i psychicznie.

Zacznijmy od usprawnienia procesu trawienia. By pobudzić układ trawienny, proponujemy wykonanie następującej mikstury:

  • len mielony zalewamy wrzątkiem i odstawimy na 15 minut (2 łyżki na szklankę), mieszamy by nie powstały grudki,
  • dodajemy ¼ łyżeczki kurkumy i wypijamy.

Taką miksturę stosujemy od dwóch do trzech razy dziennie. Jest ona doskonałym źródłem błonnika, który pozwoli „przepchnąć”  to, co zalega w naszych jelitach po świętach. Powstała kleikowata papka działa również osłonowo na ściany żołądka i jelit przyśpieszając ich regenerację.

Dlaczego Warto Stosować Olej z Czarnuszki?

Inna mikstura to olej z czarnuszki wypity solo lub na miodzie gdy nie jesteśmy fanami jego smaku. Czarnuszka to takie remedium na wszystko. Ale w tym przypadku skupmy się na jej działaniu w kierunku układu trawiennego.

Główną substancją czynną występującą w czarnuszce, a ściśle w jej olejku eterycznym, jest tymochinon. W badaniach na zwierzętach potwierdzono właściwości gastroochronne tymochinonu, porównując jego aktywność do działania referencyjnego leku omeprazolu. Znacznie zapobiegał on wrzodom żołądka, powstającym pod wpływem substancji drażniących, oraz znacząco zwiększał wydzielanie śluzu przez błonę śluzową żołądka [1,4].

Zostało również potwierdzone ochronne działanie oleju z nasion czarnuszki (N. sativa) w ostrym nieżycie żołądka u szczurów [2,4]. Są to mocne dowody naukowe świadczące o konkretnym działaniu czarnuszki. W innych publikacjach opisano badanie skuteczności oleju z czarnuszki w leczeniu martwiczego zapalenia jelit u szczurów gdzie wpływał on regenerująco na powstałe uszkodzenia.

Liczne dowody naukowe potwierdzają, że olej z czarnuszki może być używany jako potencjalny środek terapeutyczny w dolegliwościach żołądka i jelit szczególnie dla osób zmagających się z chorobą wrzodową

Badania na modelach zwierzęcych dotyczyły również stanów zapalnych okrężnicy, gdzie wykazano dobroczynne działanie tymochinonu. Liczne dowody naukowe potwierdzają, że olej z czarnuszki może być używany jako potencjalny środek terapeutyczny w dolegliwościach żołądka i jelit szczególnie dla osób zmagających się z chorobą wrzodową [3,4].

Gdy chcemy jedynie pobudzić nasz układ pokarmowy do pracy, zalecamy doraźne stosowanie oleju z czarnuszki i wypijanie około łyżeczki oleju po ciężkim posiłku.

Te dwie receptury prosto z natury warto zapisać i stosować w razie konieczności zanim sięgniemy po kolejny lek lub suplement diety na trawienie.

Źródła:

  1.  Al Mofleh IA, Alhaider AA, Mossa JS i wsp. Gastroprotective effect of an aqueous suspension of black cumin Nigella sativa on necrotizing agents-induced gastric injury in experimental animals. Saudi J Gastroenterol 2008; 14(3):128-34
  2. Khaled AAS. Gastroprotective effects of Nigella sativa oil on the formation of stress gastritis in hypothyroidal rats. Int J Physiol Pathophysiol Pharmacol 2009; 1:143-9.
  3. Lei X, Liu M, Yang Z i wsp. Thymoquinone prevents and ameliorates dextran sulfate sodium-induced colitis in mice. Dig Dis Sci 2012; 57(9):2296-303.
  4. pf_2015_223-236.pdf (postepyfitoterapii.pl)

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Strona używa cookies