Olejowanie włosów to domowy zabieg, który cieszy się coraz większą popularnością. Wynika to między innymi z faktu, że natłuszczenie kosmyków przed kąpielą pozwala ochronić je przed wysuszającym działaniem niektórych kosmetyków. Jednak oleje zimnotłoczone o bogatym składzie pozwalają nie tylko zabezpieczyć fryzurę, ale również odżywić włosy, zregenerować je i nadać im blask. Po jaki olej warto sięgnąć w ramach takiej pielęgnacji?
SPIS TREŚCI:
- Olejowanie włosów – olej rafinowany czy nierafinowany?
- Po co olejować włosy?
- Jaki efekt daje olejowanie włosów?
- Jaki olej wybrać do włosów wysokoporowatych, niskoporowatych i średnioporowatych?
- Jak olejować włosy?
- Jaki olej do olejowania skóry głowy?
Olejowanie włosów – olej rafinowany czy nierafinowany?
Olejowanie włosów polega na zaaplikowaniu na nie oleju roślinnego, który jest bogaty w wartościowe kwasy tłuszczowe. Pod tym względem nie ma większego znaczenia, czy do pielęgnacji stosowany jest olej rafinowany, czyli oczyszczony, czy nierafinowany, zimnotłoczony. Warto pamiętać jednak, że zawartość substancji odżywczych w oleju tłoczonym na zimno, nieoczyszczonym, jest wyższa. Dotyczy to przede wszystkim witamin i minerałów. Korzystniej zawsze będzie zatem olejować włosy olejem o wyższej zawartości składników aktywnych, ponieważ efekty takiej kuracji mogą być widoczne lepiej i szybciej.
Olej nakładany na skórę głowy powinien pomóc między innymi w walce z łupieżem, z wypadaniem włosów, z nadmiernym przetłuszczaniem się fryzury czy też poprzez przyspieszenie procesu wzrostu włosa.
Po co olejować włosy?
Zabieg olejowania może dotyczyć zarówno końcówek, jak i włosów na całej długości (a nawet skóry głowy). Najważniejszą zaletą stosowania takiej kuracji jest dostarczenie kosmykom kwasów tłuszczowych, dzięki którym te mogą odzyskać sprężystość, miękkość i blask. Olej otacza włosy ochronnym filmem, który zapobiega utracie wody. Może także zwiększać nawilżenie włosów, jeśli jest aplikowany wraz z substancją należącą do grupy humektantów (np. miód, aloes, kwas hialuronowy). Olej nakładany na skórę głowy powinien pomóc z kolei między innymi w walce z łupieżem, z wypadaniem włosów, z nadmiernym przetłuszczaniem się fryzury czy też poprzez przyspieszenie procesu wzrostu włosa.
Jaki efekt daje olejowanie włosów?
Olejowanie to jedna z najlepszych naturalnych metod pielęgnacji. Na efekty takich zabiegów nie trzeba czekać długo pod warunkiem, że są one wykonywane prawidłowo, po dobraniu odpowiedniego rodzaju oleju oraz przy jego właściwej aplikacji. Regularne olejowanie pozwala zadbać o nawilżenie, elastyczność i sprężystość kosmyków. Wśród najważniejszych korzyści płynących z takiej pielęgnacji wylicza się:
- nadanie włosom połysku,
- odżywienie włosów,
- regenerację włosów,
- łagodzenie podrażnień skóry głowy,
- przyspieszenie wzrostu włosów,
- zapobieganie wypadaniu włosów,
- ochronę końcówek przed rozdwajaniem, kruszeniem się,
- ochronę włosów przed działaniem czynników zewnętrznych, np. suchym powietrzem,
- ułatwienie rozczesywania,
- dociążenie włosów,
- podkreślenie skrętu loków,
- wygładzenie kosmyków.
Oczywiście, aby cieszyć się takimi efektami, należy przeprowadzać olejowanie według określonych zasad. Warto pamiętać, aby:
- olejować włosy co 2-3 mycia, czyli średnio 1-2 razy w tygodniu,
- dobrać olej do porowatości włosów,
- stosować produkt naturalny – olej bez dodatków chemicznych,
- stosować odpowiednią ilość oleju (im mniej tym lepiej),
- stosować odpowiednią metodę i czas olejowania oraz właściwy sposób zmywania oleju.
Jaki olej wybrać do włosów wysokoporowatych, niskoporowatych i średnioporowatych?
Każdy olej powinien działać ochronnie i zapobiegać utracie nawilżenia. Zaleca się jednak, aby produkt do olejowania włosów dobrać do ich rodzaju, a dokładniej do porowatości włosów. Porowatość ma związek ze stopniem rozchylenia łusek włosa. Determinuje również najważniejsze cechy fryzury, jak połysk, miękkość, podatność na układanie. Rozróżnia się:
- włosy wysokoporowate,
- włosy niskoporowate,
- włosy średnioporowate.
Pierwsza grupa – włosy wysokoporowate – ma najwyższy stopień rozchylenia łusek. Można poznać ja po tym, że fryzura jest matowa, sucha, szorstka, spuszona. Tego typu kosmetyki mają najczęściej osoby:
- z włosami naturalnie kręconymi, falowanymi,
- po zabiegach z wykorzystaniem wysokiej temperatury,
- po farbowaniu, rozjaśnianiu,
- po długotrwałej, nieprawidłowej pielęgnacji.
Włosy wysokoporowate wymagają wzmocnienia i regeneracji. Do pielęgnacji takich pasm zaleca się stosować oleje wysokonienasycone z kwasami omega 3 i omega 6 – mają duże cząsteczki, dlatego silniej wygładzają kosmyki. Przykładem oleju z kwasami wielonienasyconymi jest:
- olej z pestek dyni,
- olej lniany.
Włosy średnioporowate to tak zwane włosy normalne, o średnim rozchyleniu łusek. Takim kosmykom może brakować blasku i elastyczności. Ich problemem bywają też rozdwajające się końcówki i łamliwość. Osoby z taką fryzurą muszą zadbać o jej nawilżenie i ochronę. Do olejowania powinny wykorzystać więc oleje jednonienasycone, bogate w kwasy omega 6 i omega 9. Będzie to między innymi oliwa z oliwek.
Każdy olej powinien działać ochronnie i zapobiegać utracie nawilżenia. Zaleca się jednak, aby produkt do olejowania włosów dobrać do ich rodzaju, a dokładniej do porowatości włosów.
Fryzura osób z włosami niskoporowatymi wygląda na zdrową, gładką i błyszczącą. Czy zatem takie włosy należy olejować? Pielęgnacja naturalnym olejem nie jest niezbędna w przypadku kosmyków, które mają łuski ściśle przylegające do kory, jednak systematyczne olejowanie może pomóc chronić takie pasma przed niszczeniem. Do zabiegów na włosy niskoporowate warto wybrać olej lekki, nieobciążający, z kwasami nasyconymi, jak na przykład olej kokosowy.
Jak olejować włosy?
Olej do olejowania włosów należy dobrać na podstawie ich porowatości. Warto pamiętać jednak, że od uniwersalnych zasad często istnieją wyjątki. Poza tym, nie zawsze udaje się jednoznacznie ustalić, czy włosy są wysoko-, czy średnioporowate. Najlepiej więc ocenić, czy kosmyki dobrze reagują na dany olej metodą prób i błędów. W tym celu warto zdecydować się na jedną z prostszych metod olejowania, czyli olejowanie na sucho. Wystarczy w tym celu rozetrzeć kilka kropli produktu w dłoniach, a następnie rozprowadzić je na pasmach od końców po nasadę. Należy pamiętać przy tym, aby nie przesadzać z ilością oleju. Optymalna dawka sprawi, że włosy wchłoną tłuszcz, dzięki czemu fryzura nie będzie wyglądała na tłustą. Natomiast nadmiar produktu może utrudnić także późniejsze usunięcie go szamponem.
Inna metoda olejowania to tak zwane olejowanie na mokro. W tym przypadku przed nałożeniem oleju należy zwilżyć włosy i dopiero wtedy nałożyć na nie wybrany produkt. Dzięki warstwie tłuszczu, kosmyki zatrzymają w sobie więcej wody. Inne metody olejowania włosów to:
- sposób na odżywkę – polega na wymieszaniu kosmetyku z olejem lub maską i zastosowaniu jej jak zwykle lub na zaaplikowaniu odżywki (na zwilżone włosy), a następnie wtarciu w kosmyki oleju,
- sposób na podkład nawilżający, na przykład żel aloesowy czy wodę z miodem – zwilżone takim produktem włosy olejuje się tak, jak przy poprzednich metodach.
Jak ocenić, czy wybrany olej jest dobry dla danych włosów? Nic prostszego – jeśli fryzura wygląda lepiej po olejowaniu (jest błyszcząca, miękka, nawilżona) zabieg warto powtórzyć. W przypadku, kiedy włosy wyglądają po olejowaniu gorzej niż zwykle, wskazana będzie zmiana produktu. Warto pamiętać przy tym, aby:
- nie stosować dwóch nowych preparatów jednocześnie – nie pozwala to ocenić ich skuteczności;
- dobrze zmyć olej z włosów – niekiedy konieczne może okazać się kilkukrotne mycie szamponem, wskazane jest też zemulgowanie włosów odżywką;
- nie trzymać oleju na włosach zbyt krótko ani zbyt długo – krócej olejuje się włosy z odżywką lub maską (do 30 minut), dłużej (nawet kilka godzin, a minimum 20 minut) na sucho lub po zwilżeniu samą wodą.
Jaki olej do olejowania skóry głowy?
Bardzo często okazuje się, że olej dobry dla danych włosów nie jest odpowiedni dla danej skóry głowy, której potrzeby mogą być już inne. W zależności od problemów skalpu do jego masażu zaleca się:
- olej z czarnuszki na Atopowe Zapalenie Skóry, łojotok, łuszczycę i łupież,
- olej kokosowy na swędzącą, suchą skórę głowy,
- olej lniany na łupież, łojotok, łuszczycę,
- oliwę z oliwek na suchą skórę głowy,
- olej słonecznikowy na suchą skórę głowy
- olej z ostropestu na słabe, wypadające włosy.
Olejowanie skóry głowy przebiega przy tym na nieco innych zasadach niż olejowanie włosów. Wskazane jest, aby skalp przed masażem został oczyszczony (tłuste włosy trzeba umyć). Do zabiegu nie należy używać większej ilości produktu niż 1-2 łyżki. Sam masaż powinien trwać natomiast około 2 minut. Warto również uprzednio nałożyć na skórę głowy podkład nawilżający (taki sam jak do olejowania kosmyków na całej długości). Olejowanie skalpu powinno trwać też krócej – maksymalnie 2 godziny. Aby dokładnie zmyć produkt z włosów i skóry, należy uprzednio zemulgować olej odżywką lub maską. Konieczne może okazać się wielokrotne użycie szamponu – minimum dwa razy.