Siemię lniane – właściwości zdrowotne

Systematycznie stosowane kuracje siemieniem lanianym pomagają nam pozbyć się zaparć, oczyścić jelita i zapanować nad florą bakteryjną.

SPIS TREŚCI:

  1. Lecznicze Właściwości Lnu
  2. Siemię Lniane na Zaparcia
  3. Siemię Lniane na Żołądek
  4. Siemię Lniane na Jelita
  5. Jak Pić Siemię Lniane?
  6. Czy Siemię Lniane Można Pić na Noc?
  7. Siemię Lniane na Gardło i Kaszel
  8. Czy Siemię Lniane Wyleczy Łuszczycę?
  9. Czy Siemię Lniane jest Dobre na Odchudzanie?
  10. Siemię Lniane a Menopauza
  11. Siemię Lniane na Refluks
  12. Siemię Lniane na Czczo

 

Lecznicze Właściwości Lnu

Len zwyczajny (Linum usitatissimum L.) jest rośliną jednoroczną, której nasiona nazywamy zwyczajowo siemieniem lnianym. Len jest jedną z najstarszych roślin uprawnych, początkowo docenianą jedynie ze względu na mocne włókna, wykorzystywane do produkcji tkanin. Lecznicze właściwości lnu opisywała w średniowieczu Hildegarda z Bingen, jednak w jej opisach dominuje jedynie zastosowanie zewnętrzne lnu. Wiek XVI to zapisy lekarza Adama Lonitzera donoszące dopiero o zastosowaniu wewnętrznym.

Len jest jedną z najstarszych roślin uprawnych, początkowo docenianą jedynie ze względu na mocne włókna, wykorzystywane do produkcji tkanin.

Warto zaznaczyć, że siemię lniane jest surowcem farmakopealnym co oznacza, że jego właściwości lecznicze są znane i ugruntowane naukowo. Nasiona lnu są surowcem śluzowym i tłuszczowym. Zawartość śluzu kształtuje się na poziomie od 3-8% i jego źródłem jest łupina nasienna. Pozostałe substancje zawarte w lnie to olej do 45%, białko 20%, glikozydy cyjanogenne ok 1,5%, sterole w tym sitosterol stanowiący nawet do 41% ich frakcji a ponadto enzymy i sole mineralne ze związkami magnezu, żelaza, kobaltu, miedzi i cynku [1, 2].

Siemię lniane jest jednym z najczęściej stosowanych w polskim lecznictwie surowców roślinnych.

Siemię Lniane na Zaparcia

Zaparcia to wstydliwa przypadłość z którą zmaga się wiele osób, a niewielu z nich wie jak sobie z nią radzić i dlaczego im one towarzyszą. Jak zawsze należy zacząć od znalezienia przyczyny problemu. Jedną z nich może być niewłaściwa, uboga w błonnik dieta. Kolejny powód to brak ruchu. Coraz więcej z nas pracuje zdalnie. Praca ta ma szereg zalet jednak zbyt długie przebywanie w pozycji siedzącej sprawia, że wywierany jest bardzo duży naciska na jelita, a brak ruchu spowalnia ruchy robaczkowe naturalnie w nich zachodzące. Dlatego tak ważny w ciągu dnia jest ruch chociażby w postaci spacerów. Często mówimy gdy się zasiedzimy, że musimy rozprostować kości, a możemy to także odnieść do jelit.

Mąki i mieszanki chlebowe

Len Mielony

10.50

Ziarna, Nasiona, Pestki

Siemię Lniane

9.00

Oleje Klasyczne

Olej Lniany Wielkopolski

9.0033.00

Ziarna, Nasiona, Pestki

Ziarna Lnu Prażone

11.00

Znalezienie i zniwelowanie przyczyny występowania zaparć jest istotne, gdyż nieleczone mogą prowadzić do hemoroidów i innych dokuczliwych dolegliwości. W walce z zaparciami warto wybierać rozwiązania naturalne, gdyż stosowanie środków przeczyszczających rozleniwia jelita, co może tylko nasilić problem. Ziarna lnu, czyli siemię lniane są od lat z powodzeniem stosowane w niwelowaniu zaparć. Na stronie EFSA znajdziemy nawet oficjalne oświadczenie zdrowotne, które brzmi ogólnie: trawienie.

Pod hasłem trawienie kryją się takie sformułowania jak:

  • tradycyjnie stosowany w celu ułatwienia trawienia
  • stosowany w celu ułatwienia trawienia
  • przyczynia się do komfortu trawienia
  • pomaga wspomagać trawienie
  • przyczynia się do wspomagania trawienia

Systematycznie stosowane kuracje siemieniem lanianym pomagają nam pozbyć się zaparć, oczyścić jelita i zapanować nad florą bakteryjną.

Co ważne, warunki użycia związane z zastosowaniem takiego oświadczenia, to spożywanie 5g nasion trzy razy dziennie lub ich równoważnej ilości w postaci ekstraktu. Zastosowanie ekstraktu jest tu jednak wątpliwe, gdyż musimy poznać mechanizm działania ziaren lnu w leczeniu zaparć. Spożycie zieren lnu sprawia, że pęcznieją one w jelitach, a olej w nich zawarty ułatwia process defakacji. Brzmi to może bardzo naukowo, reasumując w prostych słowach chodzi o zwiększenie masy kałowej i jej sprawne usunięcie.

Systematycznie stosowane kuracje siemieniem lanianym pomagają nam pozbyć się zaparć, oczyścić jelita i zapanować nad florą bakteryjną.

Dodatkowo zawarty w nasionach glikozyd linamaryny w prosesie rozkładu uwalnia śladowe ilości cyjanowodoru, który hamuje wzrost bakterii przez co przeciwdziala nadmiernej fermentacji.

Systematycznie stosowane kuracje siemieniem lanianym pomagają nam pozbyć się zaparć, oczyścić jelita i zapanować nad florą bakteryjną.

Siemię Lniane na Żołądek

Śluz zawarty w skórce nasion lnu jest uwalniany na skutek kontaktu z wodą w tzw. procesie maceracji (na zimno) lub w postaci odwaru (na gorąco). Bardzo ważne jest, by do jego sporządzenia używać nasion nierozdrobnionych. Tak otrzymany galaretowaty twór działa ochronnie i osłaniająco na ściany przełyku, żołądka i częściowo dwunastlnicy. Działanie to wynika z pokrycia wytworzonym śluzem tworzącym film ochronny o stosunkowo długo utrzymującej się lepkości. Przynosi on ulgę w przypadku wrzodów żołądka, którym często towarzyszy nadmiar soku żołądkowego. Ponadto zapobiega przedostawaniu sie szkodliwych związków pochodzenia egzogennego do ścian przewodu pokarmowego oraz łagodzi odczyny zapalne.

Siemię Lniane na Jelita

Zdrowie jelit to kolejne oświadczenie zdrowotne, funkcjonalne pojawiające się na stronie EFSA w kontekście wykorzystania siemienia lnianego. Co za tym sformułowaniem się kryje?

  • wpływają korzystnie na pracę jelit
  • pomagają w utrzymaniu prawidłowej pracy jelit
  • przyczyniają się do prawidłowej pracy jelit
  • są dobre dla zdrowego żołądka i układu pokarmowego
  • zwiększają objętość stolca
  • wspomagają perystaltykę jelit
  • przyczyniają się do regularności funkcji jelit

Jak już wcześniej zostało wspomniane, siemię lniane ma dobroczynny wpływ na cały układ pokarmowy. W przypadku jelit działanie to skupia się na pobudzeniu ruchów robaczkowym, niwelowaniu zaparć, co przekłada się na ich sprawne funkcjonowanie. Dobrze funkcjonujący układ pokarmowy jest podstawą naszego samopoczucia więc warto o niego zadbać i szybko reagować w przypadku pojawiających się dolegliwości.

Siemię lniane ma dobroczynny wpływ na cały układ pokarmowy

Jak Pić Siemię Lniane?

To zależy w jakim celu siemię lniane spożywamy i jaki efekt terapeutyczny chcemy uzyskać. Ziarna lnu w postaci nierozdrobnionej w celu uzyskania substancji śluzowych przygotowujemy poprzez maceracje, czyli zalanie nasion lnu zimną wodą lub w postaci odwaru czyli przy użyciu wody gorącej.

Stany zapalne, nieżyty żołądka i jelit, nadkwasota, choroba wrzodowa: stosujemy maceraty lub odwary.

Dawkowanie:

  • odwar: 1-2 łyżki nasion na 1/ 1,5 szklanki wody, gotować przez 10-15min, przecedzić. Pić pół szklanki dwa razy dziennie między posiłkami.

W terapii zaparć:

  • macerat: 2 łyżki nasion lnu namoczyć w pół szklanki wody, spożywać po 1-2 łyżki rano i wieczorem.
  • stosowanie u dzieci: 6-12 lat: połowa dawki dla dorosłych. Dzieci do 6 lat leczone wyłącznie pod nadzorem lekarskim.

Zabronione jest stosowanie siemienia lnianego w przypadku niedrożności jelit.

Pamiętajmy także o stosowaniu odpowiedniego nawodnienia w trakcie stosowania nasion lnu w celu uzyskania pożądanego efektu terapeutycznego [1,2].

Czy Siemię Lniane Można Pić na Noc?

W zasadzie tak, należy jednak pamiętać, że w nocy nasz organizm spowalnia i układ trawienny powinien odpocząć. Najlepszym rozwiązaniem byłoby wypicie siemienia lnianego na 3 godziny przed pójściem spać, gdy zależy nam na uzyskaniu efektu przeczyszczajacego, by nie zmuszać układu pokarmowego do pracy w nocy.

W przypadku uzyskania efektu ochronnego przewódu pokarmowego, wypicie kleiku na noc jest jak najbardziej wskazane.

Siemię Lniane na Gardło i Kaszel

Z powodzeniem możemy stosować siemię lniane w uporczywym kaszlu, ponieważ działanie powlekające zawartych w nim substancji śluzowych przynosi ulgę. Do sporządzonego maceratu można dodać wtedy łyżeczkę miodu by spotęgować efekt terapeutyczny.

Ziarna lnu były dawniej stosowane w leczeniu chorób płuc w tym zapalenia oskrzeli z obfitym zaleganiem flegmy. Niestety odeszło się od tej praktyki stosując terapie lekami syntetycznymi. Warto może jednak odświeżyć dawne sposoby, szczególnie w okresie pandemii, gdzie niemal każdy z nas doświadczył dolegliwości ze strony układu oddechowego i przeprowadzić sobie w domowym zaciszu kurację siemieniem lnianym w celu regeneracji.

Czy Siemię Lniane Wyleczy Łuszczycę?

Siemie lniane jest surowcem do produkcji oleju lnianego, z którego użyciem od lat powstają serie kosmetyków dedykowanych pielęgnacji skóry dotkniętej łuszczycą. Olej lniany zawiera glicerydy nienasyconych kwasow tłuszczowych, które uważane są za tzw. witaminę F, która ma korzystne działanie na skórę szczgólnie suchą i łuszczącą się.

Łuszczyca sama w sobie jest chorobą wymagającą prowadzenia pod nadzorem lekarza dermatologa. Silny stres i zła dieta osób nią dotkniętych może nasilać objawy i wtedy chorzy by je załagodzić mogą wrócić do starych metod z wykorzystaniem siemienia lnianego.

Zastosowanei znajduja wtedy kataplazmy i okłady z naparu. Jak taki okład przygotować?

  • 50 g rozrobnionego siemienia lnianego rozpuścić w pół szkalnki wrzącej wody,
  • doporowadzić do zagotowania,
  • odstawić na 10-15min,
  • umieścić w gazie lub ściereczce z naturalnego włókna,
  • stosować w postaci okładów [2].

Dawnej kataplazmy, czyli okłady np. z wilgotnego, gorącego siemienia lnianego umieszczonego w woreczku stosowano do walki z bólem towarzyącym kolce nerkowej lub z wiązanej z atakiem woreczka żółciowego.

Siemię lniane ułatwia odchudzanie jako dodatek do środków dietetycznych.

Czy Siemię Lniane jest Dobre na Odchudzanie?

Stosowanie siemienia lnianego w procesie odchudzania może mieć dwa zastosowania. Pierwsze to niwelowanie uporczywych zaparć, które często towarzyszą osobom otyłym. Drugie to picie siemienia lnianego by uzyskać uczucie pełności, a tym samym oszukać receptory głodu i sytości.

Odwołując się do dowodów naukowych na stronie EFSA znajdziemu oświadczenie mówiące wprost: Pomaga utrzymać prawidłową wagę ciała.

Co dokładnie się pod tym oświadczeniem kryje?

  • ułatwia odchudzanie jako dodatek do środków dietetycznych,
  • pomaga zmniejszyć apetyt,
  • pomaga w zmniejszeniu przyjmowania pokarmu,
  • pomaga w utrzymaniu wagi,
  • pomaga kontrolować apetyt,
  • naturalnie wspomaga uczucie sytości po posiłku,
  • pomaga w radzeniu sobie z apetytem i głodem,
  • wspomaga uczucie sytości,
  • pomaga dłużej pozostać pełnym,
  • pomaga w kontrolowaniu porcji i podjadaniu,
  • pomaga zmniejszyć spożycie kalorii,
  • przyczynia się do zmniejszenia spożycia kalorii

Ziarna lnu pęczniejąc w jelitach wywowłuja u nas uczycie pełności, przez co nie odczuwamy głodu, a ich dodatek do jogutów czy koktajli pozwoli nam uzyskać efekt dietetyczny.

Warunki użycia to 5g ziaren 3 razy dziennie.

Wszystkie powyższe sfofmuowania są synonimami i rozwinięciem oświadczenia, ale przytoczyliśmy je ponieważ pozwalają nam zrozumieć o co właściwie tak naprawdę chodzi.

Opisy te znajdziemy na suplementach diety zawierających siemię lniane ale czy warto je kupować gdy ziarna lnu są dostępne od ręki w niemal w każdym sklepie? I takie super food możemy mieć w domu.

Spożywanie 15g lnu w trzech dawkach po 5g dziennie pomoże nam walce o szczupłą sylwetkę. Ziarna lnu pęczniejąc w jelitach wywowłuja u nas uczycie pełności, przez co nie odczuwamy głodu, a ich dodatek do jogutów czy koktajli pozwoli nam uzyskać efekt dietetyczny. W ten sposób nie będziemy mieć ochoty na podjadanie, zjemy mniej, a procesy trawienne będą przebiegać sprawniej, w dodatku pozbędziemy sie zaparć, a naturalnie oczyszczeni ważymy mniej. Otrzymujemy efekt 2 w 1. Brzmi pięknie prawda? Więc do dzieła, nic tutaj nie jesteśmy w stanie stracić, a wiele zyskać!

Siemię Lniane a Menopauza

Siemie lniane zawiera lignany, którym przypisuje się własciwości regulujące gospodarkę hormonalną kobiet. Są w tym kierunku prowadzone liczne badania potwierdzające ich efekt terapeutyczny. Na stronie EFSA widnieje już oficjalne oświadczenie funkcjonalne- menopauza, wskazujące na potencjalne korzyści wynikające ze spożywania siemienia lnianego u kobiet w tym okresie.

Warunki użycia dotyczące skutecznej terapii z ich wykorzystaniem to 40g ziarna lub ich odpowiednika przyjmowanego codziennie.

W badanej grupie kobiety spożywające reularnie założoną dawkę siemienia lnianego wykazano zmniejszoną proliferację komórek, a nawet ich apoptozę, co w prostym jezyku oznacza spowolnienie procesu rozwoju nowotworu oraz zmniejszenie ryzyka występowania przerzutów.

W publikacjach naukowych coraz częściej spotykamy się z badaniami donoszącymi o dobroczynnym działaniu lignanów. U kobiet stosujacych w okresie trzech miesięcy codziennie 40g siemienia lnianego wykazano poprawe samopoczucia porównywalną  w stosowaniu hormonalnej terapii zastępczej [3,5].

W innych badaniach wykazano korzyści zdrowotne płynące z diety wzbogaconej o siemię lniane w 25g/dzień u kobiet chorujacyh na nowotwory piersi. W badanej grupie kobiety spożywające reularnie założoną dawkę wykazano zmniejszoną proliferację komórek a nawet ich apoptozę, co w prostym jezyku oznacza spowolnienie procesu rozwoju nowotworu oraz zmniejszenie ryzyka występowania przerzutów [4,5].

Siemię Lniane na Refluks

Maceraty lub odwary przygotowane z siemienia lnianego, jak już wcześniej wspomniano, tworzą galeratowatą sybstancję, która wypita tworzy film ochronny w przewodzie pokarmowym. W przypadku dolegliwości typu zgaga lub refluks siemie lnaine może byc z powodzeniem stosowane w celu ochrony ścian przełyku przed ruchem wtórnym treści z żoładka.

Jak zawsze warto zwrócić uwagę na przyczynę problemu i stosować siemię lniane jako środek łagodzący, przynoszący ulgę w dolegliwości a sam problem skonsultować z lekarzem.

W przypadku dolegliwości typu zgaga lub refluks siemie lnaine może byc z powodzeniem stosowane w celu ochrony ścian przełyku przed ruchem wtórnym treści z żoładka.

Siemię Lniane na Czczo

By uzyskać działanie protekcyjne dla przewodu pokarmowego jak najbardziej możemy i powinniśmy zacząć dzień od wypicia siemienia lnianego. Jednak gdy nasze działania mają charakter prewencyjny i zwyczajnie chcemy i lubimy stosować siemię lniane w diecie, nie ma potrzeby i wyraźnych wskazań by stosować je na czczo.

Stosowanie siemienia lnianego w pewnych, wyjątkowych przypadkach może stanowić problem z resorpcją przyjmowanych leków. Dlatego zawsze wszelkie terapie nawet naturalne należy konsultować z lekarzem.

Źródła:

  1. S. Kohlmunzer, “Farmakognozja, podręcznik dla studentów farmacji”, PZWL, wyd.5
  2. M. Senderski, “Prawie wszystko o ziołach i ziołolecznictwie”, wyd.3
  3. Lemay A., Dodin S.,Kadri N.,Jacques H.,Forest J.C.: Flaxseed dietary supplement versus hormone replacement therapy in hypercholesterolemic menopausal women. Obstet. Gynecol. 2002, 100(3), 495-504.
  4. Thompson J., Min Chen J.,Li T., Strasser-Weippl K.,Goss P.E.: Dietary flaxseed alters tumor biological markers in postmenopausal breast cancer. Clin. Cancer Res. 2005, 15, 11, 3828.
  5. Ekiert K., Dochniak M., Superfoods- idealne uzupełnienie diety czy zbędny dodatek?, Piel. Zdr. Publ. 2015, 5, 4, 401-408.

https://www.efsa.europa.eu/en

1 thoughts on “Siemię lniane – właściwości zdrowotne

Dodaj komentarz

Strona używa cookies